Co się zmieniło w nowych dowodach rejestracyjnych?

Na pierwszy rzut okna zmiany w dowodach nie są widoczne, a nowy wzór nie różni się bardzo od swojego poprzednika. Przede wszystkim zmienia się forma zabezpieczeń – zostanie zastosowany chemiczny papier, by w świetle ultrafioletowym nie wykazywał już luminescencji, dwutonowy znak wodny, a numeracja i personalizacja dokumentu będzie wykonywana metodą laserową. Zmiany mogą wydawać znikome, ale są bardzo ważne bo taki dokument będzie trudniej podrobić.
 

Od kiedy wydaje się nowy dowód rejestracyjny?

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 maja 2022 roku, ale jest to dzień wolny od pracy i złożenie wniosku nie będzie wtedy możliwe. Zrobisz to od razu po majówce, w każdym dniu pracującym.

 

Nowe dowody rejestracyjne – czy są obowiązkowe?

Ministerstwo na ten moment nie przewiduje obowiązkowej wymiany starego dowodu rejestracyjnego na nowy. Będzie to polegało na wymianie okazjonalnej. Co to oznacza dla kierowców? W przypadku, gdy zgubisz/uszkodzisz swój dowód lub kupisz samochód i będziesz chcesz go przerejestrować w Wydziale Komunikacji – wtedy najprawdopodobniej zostanie wydany Ci nowy wzór dowodu rejestracyjnego.

Dlaczego najprawdopodobniej? Może okazać się, że po 1 maja dostaniesz jeszcze stary wzór dokumentu, ze względu na to, że Ministerstwo zdecydowało, że poprzednie dokumenty będą wydawane do 11 lipca 2022 roku po to, by urzędy mogły pozbyć się starych blankietów.
 

Czy musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Nie. Obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego został zniesiony 1 października 2018 roku. Oznacza to, że podczas kontroli drogowej, nie dostaniesz mandatu za jego brak, a wszystkie informacje zostaną sprawdzone w CEPiK-u, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Pamiętaj, że brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie oznacza, że w ogóle nie musisz go posiadać. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności np. podczas przeglądu technicznego w Stacji Kontroli Pojazdów i sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym.

Czym jest tymczasowy dowód rejestracyjny?

Miękki dowód rejestracyjny to tymczasowy dokument wydawany właścicielowi samochodu, a jego ważność wynosi 30 dni. Pamiętaj o tym i nie zwlekaj z odbiorem dowodu tymczasowego. Gdy dowód miękki straci swoją ważność to automatycznie stracisz swoje uprawienia do poruszania się swoim pojazdem. Jednak, zdarza się, że dowód rejestracyjny nie dotarł na czas i konieczne będzie przedłużenie dowodu miękkiego w Wydziale Komunikacji z możliwością jednorazowego przedłużenia okresu ważności na kolejne 14 dni.